fbpx
skip to Main Content

Returnerer til Kilden i 2025

Returnerer til Kilden

Rune Andersen, som vokste opp på Londsia på 1960-tallet, er i dag blant landets mest ettertraktede komikere. Det er få i dette landet som kan matche hans egenskaper som komiker, parodiker og entertainer. 

 

Etter stor suksess rundt i landet kom endelig humorgallaen «Ladies Night» til Kilden teater og konserthus i Kristiansand. Det ble fullt hus, og de kommer tilbake til Kilden 31. januar 2025.

Det er en travel Rune Andersen som møter Lokalavisen Kristiansand i foajeen i Kilden dagen før forestillingen.
– Jeg holder på å øve inn en ny 20 minutters tekst hvor jeg supplerer Anne-Kat Hærland, Rigmor Galtung og Henrik Thodesen. I showet «Ladies Night», sier han.

Han og Rigmor Galtung står sammen på scenen igjen for første gang, 27 år etter første forestilling de hadde sammen med «De er herved imitert» på Smuget i Oslo i 1997.
– Vi tenkte den gang at vi var heldige hvis vi fikk holde på i tre til fire uker, men vi holdt det gående i over ett år og fikk terningkast seks i Dagbladet. 

Tre helger i desember inntok Rune Andersen og Espen Beranek Holm Grand Hotell i Egersund med juleshowet «Nå e det pigede jul igjen».

Sommershow i Kilden

Rune og Espen blir også å oppleve i Kilden teater og konserthus med Sommershowet «Espen og Rune gjør seg til», som blir satt opp fra 23. mai til 14. juni 2025.
I mai neste år feirer de 25-årsjubileum som duo. Forestillingen er en samproduksjon mellom Kilden teater og konserthus og Stand Up Norge.

– Det blir en cabaret-forestilling med småbord og plass til 350 gjester. Her kan publikum kose seg med noe godt i glasset og en attraktiv visuell scene under forestillingen, sier Rune.

Flinke tekstforfattere

Knut Nærum skriver det meste av tekstene sammen med Kjetil Kooyman.
– Knut og jeg har samarbeidet helt siden ´80-tallet da vi møttes på en UKA-revy i Kristiansand. Sammen med Kjell Hjelmerud og Sigrid Bjørnåli dannet vi en revygruppe som fikk navnet «Tangakavalerene». Vi kjenner hverandre godt og har regelmessige workshops sammen.

Tekstforfatter Kjetil Kooyman, kjent fra «Nytt på Nytt» på NRK, bidrar også med tekstmateriale og er mangeårig tekstpartner med Espen og Rune.
– De leverer samfunnsaktuell satire fra øverste hylle, mener Rune.

Skryter av Kilden

Rune Andersen skryter av Kilden teater og konserthus.
– Kilden og folkene som jobber der er fantastiske. Her får man alt tilrettelagt på beste måte. Her er alt av kostymer og rekvisitter. Jeg bor på Randøya og har fått tillatelse til å fortøye båten min utenfor Kilden under sommershowet i juni, forteller han fornøyd.

Viktigste høydepunkt

Karrieren til Rune Andersen har mange høydepunkter. På spørsmålet om hva som er det største og viktigste høydepunktet i karrieren blir Rune alvorlig.
– Det må bli forestillingen «Lykkeliten» som handler om min oppvekst med en voldelig og alkoholisert far, og som er en svært personlig forestilling, minnes scenepersonligheten.

Forestillingen hadde premiere i 2018, og fylte teatersaler på Stavangeren, Den Nationale Scene i Bergen, Nationaltheatret i Oslo og på kulturhus landet rundt i over ett år. Rune Andersen fikk Jon Lilletuns ærespris for forestillingen «Lykkeliten».

Prisbelønnet komiker

Rune Andersen startet sin karriere som skuespiller i 1987 via den lokale revygruppen Tangakavalerene i Kristiansand.

Utover 1990-årene ble han en del av revygruppen Løgnaslaget sammen med Per Inge Torkelsen. I 1998 deltok han i «Tusenårsrevyen» sammen med Are KalvøDet norske teatret og i 2004–2005 var han aktuell med forestillingen «Hurra for Andersen!», som turnerte i de fleste større byer i Norge.  Forestillingen ble sett av over 100 000 og vant komiprisen 2005 i klassen beste mannlige artist, revy og komedie, og ble kåret til beste forestilling – scene under samme utdeling.

Skuespilleren og komikeren fikk dessuten Leif Justers ærespris i 2023. Selv om han ikke er opptatt av priser setter han denne anerkjennelsen veldig høyt.

Gjennom vinteren blir det mye event- jobber for næringslivet som betyr mye reiseaktivitet.
– Det er travle tider, men jeg trives med det, avslutter Rune Andersen.

 

 

 

Back To Top