skip to Main Content
Foto: Katrine Skajaa Gunnarsli.

Verner fem viktige skogområder i Agder

Regjeringen vernet forrige uke 26 nye skogområder i sju fylker som naturreservater. Fem av områdene ligger i Agder.

 

Områdene er en del av samarbeidet om frivillig vern av privateid skog og er levested for mange truede arter. Vernet vil bidra til å ivareta disse artene i framtiden.
– Skogen spiller en avgjørende rolle for naturmangfoldet i Norge. Den er et viktig karbonlager, og en avgjørende klimapartner for å nå våre klimamål. Skogen er hjemmet til mye sårbar natur, som vi er helt avhengige av, og som vi må ta godt vare på. Regjeringen er opptatt av at skogvernet skal være treffsikkert, slik at vi fanger opp og beskytter truede arter, sier klima- og miljøminister Espen Barth Eide.

Dagens vernevedtak omfatter om lag 30 kvadratkilometer (km2) nytt verneareal, med ca. 25 km2 produktiv skog som vernes som naturreservat etter naturmangfoldloven.

Følgende fem områder i Agder vernes som naturreservat etter naturmangfoldloven:

  1. Navassfjell naturreservat (utvidelse) i Drangedal kommune og Gjerstad i Agder
  2. Nedre Timenes naturreservat (utvidelse) i Kristiansand kommune
  3. Kviteflogi naturreservat (utvidelse) i Bygland kommune
  4. Åmtona naturreservat (utvidelse) i Åmli kommune
  5. Urvassliene naturreservat i Gjerstad kommune

Viktige nye verneområder i Agder

Nedre Timenes naturreservat (utvidelse) ligger i Kristiansand kommune, og utvidelsen fanger opp verneverdig gammel eikeskog. Her finnes også rikere lågurteikeskog, delvis i mosaikk med andre rike skogtyper som alm-lindeskog og med innslag av gamle og grove lindetrær. (Se hovedbildet øverst i saken).

ÅMTONA: Gammel hul eik, fra utvidelsen av Åmtona naturreservat i Åmli kommune. Foto: Marte Olsen.

Urvassliene naturreservat i Gjerstad kommune har gammel granskog og gammel lavlandsblandingskog som i liten grad er påvirket av nyere inngrep.

Åmtona naturreservat (utvidelse) ligger i Åmli kommune, og utvidelsen har stor variasjon med blant annet rik edelløvskog, gammel boreal løvskog og gammel granskog. Det er registrert flere rødlistede arter i området som er knyttet til eldre edelløvtrær og det finnes mye død og døende osp.

Stor interesse for frivillig skogvern

Samarbeidet mellom skogeierorganisasjonene og miljømyndighetene om frivillig vern av privateid skog startet i 2003. Til nå er 739 skogområder blitt vernet på denne måten. Interessen for frivillig vern av privateid skog er stor, og det pågår arbeid med en rekke nye skogområder med sikte på vern de nærmeste årene.
– Jeg er glad for at vi viderefører skogvernet på et høyt nivå. Mange av de områdene vi verner i dag, har vært klare for vern lenge. Det er bra at vi nå kommer i mål med dette vernevedtaket. Neste år planlegges vern av ytterligere en rekke viktige skogområder. Samtidig skal vi i gang med et arbeid som ser på hvordan ordningen skal bli enda mer treffsikker, sier Espen Barth Eide.

URVASSLIENE: Gammel furuskog som nå er vernet i Urvassliene naturreservat i Gjerstad kommune. Foto: Ulrika Jansson.

Sorry. No data so far.

Back To Top