skip to Main Content

– Høyere strømpriser fører til dyrere mat

Han er en vanlig arbeidskar som meldte seg inn i politikken fordi han mente hvordan landet ble styrt ikke hang på greip, og at en ny kurs måtte stakes. Møt Vegard Hodne fra Iveland.

 

– Jeg har vært med på en del møter, og mener Det Norske Industriparti står for en politikk som Norge trenger nå, forteller en travel lokalpolitiker rett før valget.

Snekker til vanlig

Vi møter ham grytidlig før arbeidsdagen begynner, på kontoret i Rigetjønnveien hvor han jobber for Bygg- og vedlikeholdsavdelingen i Kristiansand Elektro (KEAS). Han har selv følt hvordan det er å skulle manøvrere en overregulert bransje og et tungt byråkrati.
– Jeg liker å skape ting og har drevet egen bedrift siden jeg var 18 år, forteller Vegard som ble nominert som Norges hyggeligste håndverker i 2020.

Han mener den politikken som drives nå er regelrett næringsfiendtlig.
– Vi må fjerne skatt på arbeidende kapital for at vi skal fremme vekst. Det er kjempeviktig at industrien får tillit til Norge igjen.

Han peker på alle de store næringslivslederne som har flagget ut av Norge, og dem som vurderer det samme.
– Vi må få dem tilbake og få dem til å våge å satse her igjen.

Kjemper for lavere skatt

Han vedgår at det ikke i utgangspunktet berører ham direkte i stor grad.
– Jeg har sympati for de større selskapene som vil på børs eller som ønsker å satse stort og har mange tusen ansatte. En bedrift kan ikke skattes for ting og verdier som ikke omsettelige. Det er veksthemmende.

Han vil ha lavere skatt, og tryggere vilkår for arbeidsgivere og arbeidstakere.
– Vi behøver en bunnlinje for å kunne bygge opp en bedrift. Hvis vi ikke har trygge arbeidsplasser, er det dem som jobber for meg som får et problem til slutt.

– Er det ikke bra for de mindre partiene, at de får lavere konkurranse når de store flagger ut?

 – Vel, dersom vi kan betale mindre skatt, er det lettere for oss også, å bygge en solid bedrift. Poenget er at dagens styre og stell hemmer næringsutviklingen.

Vil ha arvesølvet tilbake

Det er ikke bare skatt på arbeidende kapital han vil til livs. Eiendomsskatten og exit-skatten har han heller ikke noe til overs for.
– Vi må først og fremst ha et solid næringsliv som sikrer arbeidsplasser. Vi trenger det for å ta vare på de fattige. Derfor skulle vi også hatt strømstøtteordninger for bedrifter. Det har vist seg at de økte matvareprisene henger mye sammen med de økte strømprisene.

Mindre byråkrati

For å få en mer solid industri må det bli mer næringsvennlig å drive i Norge, mener han:
– Vi må kutte ned på EU-direktivene. Ja, nye byggeforskrifter og krav om oppgraderinger på boliger gir meg mer arbeid, men jeg synes ikke det er riktig at vi skal få disse direktivene tredd nedover hodene våre. Den eneste fordelen med næringen nå er at vi ikke har så mye konkurranse fra utenlandsk arbeidskraft i byggebransjen.

Han ønsker også bedre kontroll over strømmarkedet, og at vi melder oss ut av ACER og EØS.
– Vi vil ha rimelig energi for norske forbrukere, som må får bruke den norske energien før resten eventuelt eksporteres. DNI er for at kjernekraftverk skal kunne opprettes i Norge. Boring i Nordsjøen skal ikke stoppes. Jeg ser ikke hvorfor det beste landet skal slutte med å utvinne olje og gass.

Korrigere klimaregnskapet

Han mener også at vi må inkludere karbonopptaket i våre skoger som en del av klimaregnskapet.
– Vi har mye skog. Dette er på tide å ta tak i. Det norske landbruket er viktig for beredskapen og total-forsvaret. Vi burde vært selvberga når det gjelder mat og foreslår momskutt på mat.

Han er nølende til å snakke om Norges involvering i krigen mellom Russland og Ukraina, og den mellom Palestina og Israel, men kommenterer gjerne innvandring.
– Krig er et vanskelig tema. Jeg er i utgangspunktet ikke for å finansiere krig, men jeg vet ikke nok om konsekvensene hvis vi ikke involverer oss. Vi lever i urolige tider. Vi skal ta imot dem som er på flukt fra krig, men vi må ikke ta inn for mange, for fort, og miste kontrollen. Det er heller ingen tjent med.

Hør resten av intervjuet her:

Sponsor:

Back To Top