
Prøvekjørt: JAC E30X
Sjarmtroll med retrovibber
Det er lett å bli sjarmert av den vesle kineseren der den blunker til oss med engleøyne. At den byr på bra plass og mye utstyr til prisen bidrar ytterligere til å få oss i godt humør.
Med pris fra 220 000 kroner er den blant de billigste elbilene på det norske markedet i dag. Men glem den billigste versjonen med sparsomt utstyr og minste batteri. Vi fikk låne en Nordic Edition utgave hos RSA i Sørlandsparken som sniker seg under 300 000 kroner inkludert vinterhjul. Da er utstyr som panorama glasstak, elektriske forseter med varme og ventilasjon, 360 graders kamera, ambiente lys og V2L inkludert. En pakke som koster 35 000 kroner men som nå tilbys for 5000 kroner.
JAC E30X hører til blant småbilene med en lengde så vidt over fire meter, den er likevel ganske romslig i kupeen med et baksete som de fleste vil oppleve som romslig nok, og med flatt golv. 310 liter bagasje er også godkjent i denne klassen.
På det jevne
Batteri på 51.5 kWh skal gi rekkevidde på 374 kilometer etter WLTP standarden og DC-lading er oppgitt til moderate 64 kW, noe som betyr ladetid 30-80 % på rundt halvtimen. Motor som trekker på forhjulene yter 136 hestekrefter og føles ganske passe i denne type bil.
Litt høy sittestilling gir god sikt ut, og det letter inn-og utstigning. Setene, som er kledd i vegansk skinn, er komfortable og passe myke. Noen vil nok ønske seg litt lengre sittepute. Førersete har 6-veis elektrisk justering med minne, mens passasjersete mangler høydejustering. Rattet kan senkes og heves men kan ikke trekkes ut og skyves inn. Interiøret preges både av myke overflater og en del hardplast, noe som er helt greit i denne klassen. En stor skjerm dominerer dashbordet, den supplerer av et lite førerdisplay festet til rattstammen. Alt i alt en ganske trivelig førerplass, men vi savner, som i så mange av dagens biler, fysiske knapper til mye brukte funksjoner, som å styre klima anlegget. Rattet har riktignok programmerbare knapper, de ble det ikke tid til å utforske på vår prøvetur. Her ligger det nok til rette for å skreddersy betjeningen, men det krever tid med bilen.
Kvikk nok
Bilen starter alltid i øko-modus, og da går det ikke veldig friskt for seg, så vi velger normalprogrammet som gjør en stor forskjell. Bilen virker kvikk i byen, samtidig som gunstig svingradius gjør den lett å manøvrere i trange omgivelser. Lang akselavstand sikrer stabil ferd på motorvei og vi føler egentlig ikke at vi mangler krefter her heller. Cruisekontrollen er ikke adaptiv, og blindsonevarsler mangler, så litt må man klare seg uten i denne klassen. Regenerering i tre trinn er på plass, men vi må altså inn på skjermen for å velge, i alle fall så lenge vi ikke behersker de programmerbare knappene på rattet. Det samme med valg av kjøreprogram.
På rufsete grusvei opplevde vi at fjæringen sikret god komfort. Den bratte grusbakken hvor vi tester bakkestartegenskaper ble også besøkt. Her måtte vi ha aldri så lite fart i bunnen av bakken for å komme opp når vi valgte «Snow Field» i kjøreprogrammet som er det tredje alternativet ved siden av øko og normal.
Enkel og lettkjørt
Oppsummert vil vi tro at JAC E30X vil være interessant for de som jakter en enkel og lettkjørt bil og som ikke har behov for veldig mye plass til bagasje. To isofix fester er på plass så for en liten familie kan den nok være et alternativ. Rekkevidde på 374 kilometer må vi si står til godkjent i klassen, og de som går for denne type bil vil nok hovedsakelig lade hjemme. At man får en bil som utstråler sjarm og retrofølelser er kanskje det som kan bli tungen på vektskålen for noen. Og prisen som altså sniker seg under 300 000 kroner.
Leasingkampanje med 0 i innskudd og kr 2990,-/mnd vil nok også være med å senke terskelen for mange. Aktuelle konkurrenter kan være Hyundai Inster, Citroën ë-C3, Mazda MX-30 og Dongfeng Nammi Box.